in ,

Tko se to ugurao na postolje uz Red Bull? Mislio je nakon Bahreina da ovo nije moguće…

Lando Norris

McLaren je vrlo loše započeo sezonu 2022. U Bahreinu niti Lando Norris, a niti njegov momčadski kolega, Daniel Ricciardo, nisu osvojili nijedan bod, završivši na 14. i 15. mjestu. Norris je nakon utrke rekao da je bolid „daleko od ostalih“ i da je „očekivao patnju“. Međutim, vratio se na pravi put tako što je završio na sedmome mjestu u Saudijskoj Arabiji prije nego što su oba vozača McLarena osvojila bodove u Australiji, dajući momčadi uvjerenje da je Bahrein više iznimka, nego što bi trebalo biti pravilo u ovoj sezoni.

To uvjerenje podržano je i u Imoli proteklog vikenda nakon što se Norris kvalificirao na treće mjesto mokrih kvalifikacija, prije nego što je uspio pokupiti postolje u nedjeljnoj Velikoj nagradi Emilije Romagne. Taj podij mu je uvelike poklonio vodeći u poretku, Charles Leclerc, 11 krugova prije kraja te ga tako unaprijedio na treće mjesto. Mnoge kladionice u Hrvatskoj nisu predviđale takav rasplet, no ovaj mladi Britanac s(p)retno se probio do prvog postolja ove sezone, odnosno, šestog u karijeri.

‘Nisam mislio da ćemo biti na postolju do kraja sezone’

Dajući intervju nakon utrke na Imoli, Norris je otkrio da je poslije VN Bahreina mislio da McLaren možda neće osvojiti postolje tijekom čitave 2022. godine. Ta njegova izjava dobila je težinu te zbog toga treće mjesto na VN Emilije Romagne djeluje kao iznenađenje.

Iznenađen sam, valjda, što sam ovdje, ali osjećaj je nevjerojatan.

Rekao je Norris.

S obzirom na to gdje smo bili prije tri ili četiri tjedna u Bahreinu pa do toga da smo sada na postolju… Iskreno, nisam mislio da ćemo biti na podiju cijelu godinu nakon Bahreina. Dakle, to je pravi šok. Možda nije iznenađujuće nakon napretka koji smo napravili u posljednjih mjesec dana, ali da, definitivno nismo pomišljali na pobjedničko postolje, s obzirom na to koliko su brži Red Bull i Ferrari. Teško je zamisliti sebe na postolju, a sjajan rezultat bilo bi i peto mjesto. Međutim, nekoliko dobrih stvari dogodilo se tijekom ove utrke, nevjerojatan početak u kojem su oba Ferrarija ostala iza te smo tako izbjegli kaos koji se ondje dogodio. Pretpostavljam da je to bila „usamljena“, ali sjajna utrka.

‘Pobijedili smo bolide koji su za sekundu po krugu brži od nas’

McLarenovi bolidi završili su na petoj i šestoj poziciji u sprinterskoj utrci, ali Norris je bio jedini osvajač bodova u svojoj momčadi nakon što je Ricciardo doživio nezgodu s Carlosom Sainzom u prvom krugu. Naposljetku je Australac zauzeo 18. mjesto. Iako se činilo da je McLaren treći najbrži bolid u Imoli, Norris je mislio da je „teško za reći” je li to njegovo pravo mjesto u poretku jer se pozicije „mijenjaju svaki vikend”.

Mercedes nije bio tako loš ovog vikenda.

Mišljenja je Norris.

Mislim da smo bili malo brži od njih, vjerojatno cijelo vrijeme. I Alfa Romeo je možda bio brži. Nije, ustvari, važno. Pobijedili smo dva bolida koji su vjerojatno za sekundu po krugu brži od nas – jedan je završio u zidu, a jedan u šljunku. Dakle, to ne znači nužno da imate treći, četvrti ili peti najbolji bolid. Mislim da smo upravo izveli sjajnu utrku. Bolid je bio dobar, imao sam samopouzdanje i to je sve što mi je trebalo.

Nakon prve četiri utrke sezone, Charles Leclerc i dalje ima lijepu prednost u odnosu na ostatak društva. Njegovih su 86 bodova, a, iako je slavio u Imoli, Max Verstappen u minusu je od čak 27 bodova. Vrlo blizu njega je njegov momčadski kolega, Sergio Perez, s 54 boda, dok je najveći kontinuitet na početku sezone pokazao George Russell. Jedini je vozač na gridu koji je u svaku od četiri utrke okončao unutar pet najbržih. Trenutno je četvrtoplasirani s 49 bodova. Sedmerostruki svjetski prvak, Lewis Hamilton, osvojio je tek 28 bodova (13. u Imoli) te je sada na sedmoj poziciji. Iduća je premijerna VN Miamija 8. svibnja.